LynkCo_Milan_Exterior_01_HR.jpg
  • jpg

Lynk & Co expanderar med en ny klubb i Milano

Detär dags för Lynk & Co att öppna upp ännu en klubb, denna gångi en av deras största marknader, modehuvudstaden Milan. I samarbete medGöteborgsbaserade designstudion New Order Arkitekturhar mobilitetsvarumärket skapat ett drömland med allt från tarotrum till godisbutik-badrum, för att återigen utmana bilden av vad ett ett car showroom kan vara. 

 

Lynk & Co är mobilitetsvarumärket som vill ändra hur vi ser på ägande och mobilitet. Som medlem hos Lynk & Co kan du prenumerera på en Lynk & Co 01 på månadsbasis, dela bilen med andra medlemmar eller bara låna en bil när du faktiskt behöver den. Som ett led i deras nydanande affärsmodell har Lynk & Co inga återförsäljare – i stället har de ett retailkoncept som de kallar för ”klubbar”. På klubbarna kan du självklart se och provköra Lynk & Co 01, men de fungerar också som en plats där medlemmar välkomnas att dricka en kaffe och nätverka med andra Lynk & Co-medlemmar, delta i events och shoppa produkter från noga utvalda lokala varumärken. 

 

Idag finns det nio Lynk & Co klubbar runt om i Europa och fenomenet tas nu vidare. Nästa stopp – Milan. 

 

I samma stund som du kliver in i Milanoklubben omges du av neon som slingrar sig runt pelare och ner för väggar. Du kommer känna igen flera detaljer som kommit att bli karaktäristiska för Lynk & Co’s klubbar, så som den gula soffan, 3D-printade fåtöljer och belysning från italienska designföretaget Seletti. 

 

En klubb designad för att sticka ut

Även om det kanske inte är av ren nödvändighet rekommenderas alla att titta förbi klubbens godisbutik – badrummet. Här går tonerna i rosa och vitt med accenter av marshmallows och godisklubbor. Naturligtvis hittar du även en Lynk & Co 01 i klubben och även om bilen inte spelar huvudrollen i vare sig affärsmodellen eller klubben så har den fått en hedersplats under ett historiskt takfönster, omringad av höga pelare. I klubben finns även ett tarotrum där du kommer omges av en drömlik atmosfär skapad av återvunnet trä och återanvända möbler.

 

Vi har verkligen sett fram mot att öppna klubben i Milano. Att vara närvarande i där innebär att vara en del av en stad som är lika vacker som den är innovativ. Milano bubblar av idéer och med vår klubb vill vi skapa utrymme inte bara för att förändra resvanor utan också för att vara med och påverka människors livsstil. Det är viktigt att vi har roligt på vägen mot en hållbar framtid. Alain Visser, VD för Lynk & Co

Hållbarhet är en kreativ motor för utbudet av produkter som finns i klubben. Förutom lampor gjorda av apelsinskal hittar du även unika återvunna modevarumärken tack vare ett samarbete med Revibe. Den som har följt Lynk & Co’s resa vet att de i år gick över till hundra procent förnybar el i alla deras verksamheter, från klubbar till kontor. Även anläggningen för biltillverkningen drivs nu av ett 20 miljoner kWh solpanelsystem. 

 

En progressiv approach som utmanar gamla strukturer

Lynk & Co, med sina rötter i Göteborg vill förändra en industri som är känd för att agera konservativt och långsamt. På kort tid har de har lyckats bevisa att framtiden tillhör de varumärken som formar sig efter sin samtid och samtidigt inser att framtidens konsumenter vill trivas i de utrymmen dem befinner sig i. Lynk & Co bryter ny mark med en modern approach där det handlar om mänsklig kontakt och socialt umgänge. Inte minst i Milano där de i sann Lynk & Co anda fortsätter att sätta besökaren i första rummet istället för bilen. 

 

LynkCo_Milan_Interior_07_HR.jpg
  • jpg
LynkCo_Milan_Interior_01_HR.jpg
  • jpg
LynkCo_Milan_Car_Lights_01_HR.jpg
  • jpg
LynkCo_Milan_Interior_03_HR.jpg
  • jpg
LynkCo_Milan_Tarot_Room_01_HR.jpg
  • jpg
LynkCo_Milan_Interior_02_HR.jpg
  • jpg

Om Lynk & Co

Hej, vi är Lynk & Co!

Lynk & Co bildades för att erbjuda mobilitetslösningar till en uppkopplad generation. Vi tillverkar riktigt bra bilar (som har alla funktioner du vill ha utan att du behöver be om dem), och vi låter dig använda dessa bilar på ett helt nytt sätt. Med ett flexibelt utbud av bilägarskap fortsätter vi att driva utvecklingen för att möta behoven hos våra trendmedvetna konsumenter på deras egna villkor.

Presskontaktuppgifter

Relaterade ämnen

Receive Lynk & Co news on your RSS reader.

Or subscribe through Atom URL manually