DSC04618.jpg
  • jpg

Lynk & Co introducerar 01 med världens första digitala testkörning

Under våren 2021 kommer en helt ny mobilitetslösning till Europas gator – då är Lynk & Co 01 äntligen är. Vi har bjudit in journalister att vara med oss under ”Carpool Interviews”, världens första virtuella testkörningsupplevelse och använder ett flertal kameror så att det känns som att du sitter i bilen tillsammans med en guide från Lynk & Co.   

De senaste 100 åren har bilföretag bjudit in journalister till ett av de viktigaste evenemangen inom bilbranschen: provkörningen. Men nu när covid har inneburit en radikal förändring av hur vi lever har Lynk & Co tagit sig an utmaningen med att förändra provkörningen så att den är mer hållbar, ansvarsfull och tillgänglig.

Bakgrunden.

I september 2020, visade vi för första gången upp 01 tillsammans med vårt nyskapande medlemskap. Vi har sedan börjat ta emot medlemmar, förhandssälja bilar och öppnat våra två första Lynk & Co-klubbar i Amsterdam och Göteborg.

När de första bilarna anländer får våra medlemmar (och blivande medlemmar!) tillfälle att provköra bilen själva. Vad kan de då vänta sig? Kort sagt: en bil som har skapats för att göra vardagen bättre.

Bilen.

01 har utformats med kunden i fokus, något som innebär att vi inte alltid följer normerna. Bilen har en standardkonfiguration (inga tillägg, inga förhandlingar om funktioner) som omfattar … ja allt.  

Alla 01 levereras med: panoramasoltak, metalliclack, elmanövrerad baklucka, förstklassig stereo, navigationssystem, delningsfunktion, digital nyckel, appar i bilen, adaptiv farthållare, trådlös laddning och en massa annat.

Du fattar! Alla funktioner finns i listan som du hittar längre ner.

De enda beslut som medlemmarna behöver ta är faktiskt vilken färg de vill ha på 01 (svart eller blå) och vilken hybridmotor de vill ha (elhybrid eller laddhybrid).

Medlemskapet.

Det som är mest unikt med 01 har inte ett dugg med drivlinor eller funktioner att göra – utan det är hur kunderna får sina bilar!

Vår medlemskapsmodell erbjuder alternativ till att äga en bil. Man kan registrera sig för ett månadsbaserat medlemskap som man kan avsluta när man vill (det att säga upp medlemskapet när man vill (men varför skulle någon vilja det?), och som ger tillgång till en personlig bil för 5 500 kr i månaden. Du kan såklart också köpa 01. Vilket du än väljer så kan du enkelt dela med familj, vänner och Lynk & Co-communityt. Du bestämmer.

Men medlemskapet handlar inte bara om flexibilitet. Medlemskapen hos Lynk & Co har som mål att göra upplevelsen helt problemfri. Medlemskapet omfattar försäkring, underhåll och support dygnet runt. Vi kommer till och med hämta bilen, kör den till verkstaden och lämnar sedan tillbaka den, så att våra medlemmar aldrig behöver ta tid från det som är viktigt för dem bara för att bilen ska på service.

Utöver mobiliteten får medlemmarna även exklusiva erbjudanden, fördelar och inbjudningar till events på Lynk & Co:s klubbar. Det finns för närvarande klubbar i Amsterdam och Göteborg, och fler platser är planerade över Europa.

ALAIN_Driving.png
  • png
01 EU Wireless phone 2.jpeg
  • jpeg
01 EU Blue PHEV Backdoor.jpeg
  • jpeg
Rear side.jpeg
  • jpeg
01 Technical Specification.pdf
01 Technical Specification.pdf
  • pdf
01 Car Features.pdf
01 Car Features.pdf
  • pdf

Om Lynk & Co

Hej, vi är Lynk & Co!

Lynk & Co bildades för att erbjuda mobilitetslösningar till en uppkopplad generation. Vi tillverkar riktigt bra bilar (som har alla funktioner du vill ha utan att du behöver be om dem), och vi låter dig använda dessa bilar på ett helt nytt sätt. Med ett flexibelt utbud av bilägarskap fortsätter vi att driva utvecklingen för att möta behoven hos våra trendmedvetna konsumenter på deras egna villkor.

Presskontaktuppgifter

Relaterade ämnen

Receive Lynk & Co news on your RSS reader.

Or subscribe through Atom URL manually